Firmalar kendine özgü bir tasarım amacı ile kullanırlar, Ahşap Fuar standları ölçü ve form verme sınırı olmaksızın tek veya çift katlı uygulamaları yapılabilmektedir. 
 
Ahşap Fuar Standı Kendi içinde ikiye ayrılır.
 
Suntalam (İşlenmiş sunta) Malzemeden Yapılan Standlar,
Suntalam Fuar Standları boya gerektirmeyen kurum aşaması daha hızlı yapılan standlardır. Standın tümü suntalam malzeme ölçülerine göre kesim yaptırılarak hazırlanır atölye işçiliği fazla olması ve suntalam maliyeti sunta maliyetine göre fazla olmasıdır. Sistemin büyük avantajı standın duvarlarının kolay temizlenebilir olması ve dezavantajı olarak suntalamların birleşme noktasında hat şeklinde çizgilerin görünmesidir.
 
Ham sunta üzeri Boya ile Yapılan Standlar,
Ham sunta üzeri alçı uygulanarak üzeri 2 kat boya geçilerek yapılan Fuar Standlarıdır. Sistemin avantajı stand içinde ek yerlerinin görünmemesidir ve ahşap fuar standları firmalara özel projeler hazırlanarak tüm formları uygulamada gerçekleşmektedir, dezavantajı ise kurulumu ham sunta olarak sıfır üretilen malzemenin montajından sonra üzerine alçı, 2 kat boya uygulamasının yapılması kurum süresinin daha uzun olmasını sağlar.